HomeAbout UsCommittees
Committees

Empowered Committee Members

 

Hon’ble Minister Local Self Government Department, Government of Kerala - Chairman

 

The Chief Secretary, Government of Kerala – vice Chairman

 

The Additional Chief Secretary, Government of Kerala

 

The Principal Secretary to Government, LSG Department, Government of Kerala

 

The Principal Secretary to Government, Finance Department, Government of Kerala

 

The Principal Secretary, Planning Department, Government of Kerala

 

The Principal Secretary to Government, Water Resources Department, Government of Kerala

 

The Secretary to Government, LSG Department, Government of Kerala

 

The Secretary to Government, PWD Department, Government of Kerala

 

The Project Director, KSUDP, Government of Kerala

 

The Executive Director, Kudumbashree, Thiruvananthapuram

 

The Director, Urban Affairs Department, Thiruvananthapuram

 

The Chief Town Planner, Thiruvananthapuram

 

The Mayor, Thiruvananthapuram Corporation

 

The Mayor, Kollam Corporation

 

The Mayor, Kochi Corporation

 

The Mayor, Thrissur Corporation

 

The Mayor, Kozhikode Corporation 

 

Coordination Committee Members

 

The Principal Secretary to Government, Planning Department

 

The Principal Secretary to Government, Finance Department

 

The Principal Secretary to Government, LSG Department

 

The Secretary to Government, LSG Department

 

The Project Director, KSUDP 

 

City Level Steering Committees 

1. Thiruvananthapuram Corporation  

 

1.1 Mayor - Chairman

 

1.2 District Collector – Member

 

1.3 Deputy Mayor

 

1.4 Chairman, Development Standing Committee

 

1.5 Chairman, Welfare Standing Committee

 

1.6 Chairman, Health-Education Standing Committee

 

1.7 Chairman, Works Standing Committee

 

1.8 Chairman, Town Planning Standing Committee

 

1.9 Chairman, Tax Appeal Standing Committee

 

1.10 Two Opposition members nominated by Mayor

 

1.11 Executive Director, Kudumbashree

 

1.12 Secretary, Corporation

 

1.13 Managing Director, Kerala Water Authority

 

1.14 Chief Engineer, PWD

 

1.15 Chairman/Chief Engineer, KSEB

 

1.16 Chairman, Pollution Control Board

 

1.17 Knowledge Manager

 

1.18 Secretary, Frat

 

1.19 Secretary, Track

 2. Kollam Corporation         

 

2.1 Mayor – Chairman

 

2.2 District Collector -  Member

 

2.3 Chairman, Finance Standing Committee

 

2.4 Chairman, Development Standing Committee

 

2.5 Chairman, Welfare Standing Committee 

 

2.6 Chairman, Health-Education Standing Committee

 

2.7 Chairman, Works Standing Committee

 

2.8 Chairman, Town Planning Standing Committee

 

2.9 Chairman, Tax Appeal Standing Committee

 

2.10 Two Opposition members nominated by Mayor

 

2.11 Secretary, Corporation

 

2.12 Chief Engineer, PWD

 

2.13 Executive Engineer, Kerala Water Authority

 

2.14 Environmental Engineer, Pollution Control Board

 

2.15 President, Quilon Social Service Society

 

2.16 Secretary, Quilon Social Service Society

 

2.17 President, Taluk Library Council

3. Kochi Corporation   

 

3.1 Mayor - Chairman

 

3.2 District Collector - Member

 

3.3 Deputy Mayor

 

3.4 Chairman, Development Standing Committee

 

3.5 Chairman, Health-Education Standing Committee

 

3.6 Chairman, Works Standing Committee

 

3.7 Chairman, Town Planning Standing Committee

 

3.8 Chairman, Tax Appeal Standing Committee

 

3.9 Two Opposition members nominated by Mayor

 

3.10 Secretary, Corporation

 

3.11 Chief Engineer, PWD (Roads and Bridges)

 

3.12 Executive Engineer, Irrigation Division

 

3.13 Executive Engineer, Minor Irrigation Division

 

3.14 Deputy Chief Engineer, KSEB

 

3.15 Superintending Engineer, Kerala Water Authority

 

3.16 N.G.O.-PCSJ, Ernakulam

 

3.17 District Mission Coordination, Ernakulam

 

3.18 Senior Environmental Engineer, Pollution Control Board

4. Thrissur Corporation

 

4.1 Mayor - Chairman

 

4.2 District Collector  -  Member

 

4.3 Deputy Mayor

 

4.4 Chairman, Development Standing Committee

 

4.5 Chairman, Welfare Standing Committee

 

4.6 Chairman, Health-Education Standing Committee

 

4.7 Chairman, Works Standing Committee

 

4.8 Chairman, Town Planning Standing Committee

 

4.9 Chairman, Tax Appeal Standing Committee

 

4.10 Secretary, Corporation

 

4.11 Chief Engineer, PWD (Roads and Bridges)

 

4.12 Executive Engineer, Irrigation Division

 

4.13 Deputy Chief Engineer, KSEB

 

4.14 Executive Engineer, Kerala Water Authority

 

4.15 N.G.O. Representative - Costford

 

4.16 N.G.O. Representative – Sastra Sahithya Parishat

 

4.17 CDS President

 

4.18 Project Officer, Kudumbashree

 

4.19 Senior Environmental Engineer, Pollution Control Board

 

4.20 Two Opposition members nominated by Mayor

5. Kozhikode Corporation  

 

5.1 Mayor - Chairman

 

5.2 District Collecto r-  Member

 

5.3 Deputy Mayor 5.4 Chairman, Welfare Standing Committee

 

5.5 Chairman, Health-Education Standing Committee

 

5.6 Chairman, Works Standing Committee

 

5.7 Secretary, Corporation

 

5.8 Chief Engineer, PWD (Roads)

 

5.9 Executive Engineer, National Highways

 

5.10 Executive Engineer, Irrigation Division

 

5.11 Executive Engineer, Kerala Water Authority

 

5.12 Executive Engineer, KSEB

 

5.13 Project Manager, City road Improvement Project

 

5.14 Environmental Engineer, Kerala (State Pollution Control Board)

 

5.15 Project Officer, Kudumbashree, Kozhikode Corporation

 

5.16 Port Officer, Port Department, Kozhikode

 

5.17 Regional Town Planner, Kozhikode

 

5.18 Corporation Engineer, Kozhikode Corporation

 

5.19 Health Officer, Kozhikode Corporation

 

5.20 Accounts Officer, Kozhikode Corporation

 

5.21 Two members nominated by the Council

Jawaharlal Nehru National Urban Renewal Mission

State Level Steering Committee Members

 

1. The Chief Minister - Chairman

 

2. The Minister, LSGD - Vice Chairman

 

3. The Minister, PWD

 

4. The Minister, Water Resources Department

 

5. The Minister, Housing Department 

 

6. The Minister, Fisheries Department

 

 7. The Minister, Law, Sports and Youth Affairs & Ports Department

 

8. The Vice Chairman, State Planning Board

 

9. Sri. Panniyan Raveendran M.P., Thiruvananthapuram

 

10. Dr. Sebastian Paul M.P., Ernakulam

 

11. The Member of Legislative Assembly, Nemom

 

12. The Member of Legislative Assembly, Thiruvananthapuram East

 

13. The Member of Legislative Assembly, Thiruvananthapuram West

 

14. The Member of Legislative Assembly, Ernakulam

 

15. The Member of Legislative Assembly, Mattancherry

 

16. The Member of Legislative Assembly, Thrippunithura

 

17. The Member of Legislative Assembly, Palluruthy

 

18. The Chief Secretary

 

19. The Principal Secretary, Finance

 

20. The Principal Secretary, Planning & Economic Affairs

 

21. The Principal Secretary, Water Resources

 

22. The Principal Secretary, LSGD

 

23. The Secretary, PWD

 

24. The Secretary, LSGD 

 

25. The Executive Director, Kudumbashree